fyzioterapie, rehabilitace Praha 3
Header

Práce u počítače – myš a klávesnice

Srpen 18th, 2014 | Posted by Eva Prokůpková in Práce u PC

Připravili jsme pro Vás minisérii o práci u počítače. V dnešní části se dozvíte, jak pracovat u počítače s myší klávesnicí.

 

Práce u počítače

Při práci s klávesnicí a myší nejvíce trpí zápěstí, lokty a krční páteř. Abyste jim co nejvíce ulevili, zkuste, pokud to jde, dodržovat následující rady: Seďte tak, abyste při práci měli v loktech přibližně pravý úhel a zároveň tak, aby vaše paže nemusely být natažené příliš vpřed. (Více o správném sezení se dozvíte v dalším článku této minisérie).

Při práci mějte uvolněná ramena. Pokud to jde, neopírejte se zápěstími o tvrdou hranu stolu.

 

 Notebook

Pokud pracujete na notebooku a nemůžete nebo nechcete používat externí klávesnici (a myš), snažte se vybrat notebook dostatečně velký a s širokou klávesnicí. Pokud je hrana u klávesnice zaoblená, nejsou tolik namáhána zápěstí a předloktí.

Dlouhodobé psaní na klávesnici notebooku není vhodné, klávesnice je malá, obvykle ve špatné výšce a nemá žádný sklon.

 

Klávesnicepsani klavesnice hotove s logem 262x300

Klávesnice by měla být s mírným sklonem a co nejnižší, vhodné tedy mohou být i silikonové klávesnice. Neměli byste při psaní na klávesnici používat sílu, tlačítka by měla jít snadno a lehce stisknout. Můžete zkusit také využít některé ergonomické klávesnice, ať již zkosené nebo v polovině rozdělené.

Při práci se snažte držet ruku v ose předloktí a nenechte ruce ani spadnout příliš dolů, ani zalamovat v zápěstí. Vhodné a nevhodné pracovní polohy vidíte na obrázku 1.

Myš

Při výběru vhodné počítačové myši je potřeba zvážit různé faktory. mys pouzivani s logem 262x300 Vždy by vám měla myš padnout dobře do ruky, pokud máte ruku malou, pořiďte si i menší myš. Platí: malá ruka, malá myš (MMM) a velká ruka velká myš (VVM). Tlačítka by měla jít dobře a lehce mačkat. Myš by měla mít zaoblené hrany, nikde by vás neměla tlačit do dlaně nebo do prstů.
Otázka také je, zda vybrat myš připojenou k počítači kabelem nebo bezdrátovou. Bezdrátové myši s sebou přinášejí větší svobodu pohybu, můžete ovládat počítač, u kterého přímo nesedíte. Na druhou stranu bývají kvůli bateriím těžší a ne každému práce s těžkou myší vyhovuje. Nevýhodou drátové myši je její kabel – může bránit pohybu nebo myší „hýbat“. Pro práci s myší využijte podložek pod myš s gelovým polštářkem, zabráníte zalamování ruky v zápěstí. Vhodné a nevhodné polohy při práci s myší najdete na obrázku 2.

 

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 Both comments and pings are currently closed.