fyzioterapie, rehabilitace Praha 3
Header

Výhřez meziobratlové ploténky

Únor 6th, 2014 | Posted by Eva Prokůpková in O páteři

V dnešním díle seriálu o páteři si budeme povídat o výhřezu meziobratlové ploténky.

 Co jsou meziobratlové ploténky?

Ploténky jsou pružné, ale zároveň pevné destičky. Jsou tvořené rosolovitým jádrem a pevnějším obvodovým prstencem. Ploténky jsou uloženy mezi jednotlivými obratli a svojí pružností umožňují pohyby páteře, jako předklony, záklony, rotace a úklony, slouží ale také jako odpružení např. při chůzi. Svojí strukturou jsou ploténky uzpůsobeny k namáhání v tlaku, tahu i mírném krutu. Tvarem ploténky kopírují tvar obratlových těl.

Výhřezem myslíme výhřez rosolovitého jádra ploténky. Vyhřezlé jádro pak způsobuje útlak míšních kořenů (nervů vystupujících z míchy) a tzv. kořenový syndrom. Nejčastěji vzniká v bederní páteři. Na obrázku můžete vidět běžný stav a výhřez ploténky. plotenka upravena

 Jak se výhřez ploténky projevuje a diagnostikuje?

Diagnostikování výhřezu ploténky obvykle provádí fyzioterapeut nebo lékař na základě projevů, neurologického vyšetření a případně zobrazovacími technikami.

Výhřez meziobratlové ploténky se obvykle projevuje bolestí zad v oblasti postižené ploténky, další projevy se odvíjejí právě od útlaku míšních kořenů. Objevuje se vyzařující bolest (do horních nebo dolních končetin), poruchy citlivosti končetin a oslabení svalů. Všechny tyto projevy bývají obvykle jednostranné a většinou pouze na horní nebo dolní končetině. Pokud dojde k útlaku v oblasti křížových míšních kořenů, mohou se objevit obtíže také v oblasti konečníku, pohlavních orgánů a močového měchýře a také k poruše svěračů. Těmto obtížím říkáme syndrom kaudy a vyžadují včasný lékařský zákrok. Máte-li takovéto obtíže, vyhledejte svého lékaře.

Mezi neurologické vyšetření, kromě zjištění výše uvedených příznaků, patří vyšetření reflexů a tzv. napínacích manévrů – pohybů, které při výhřezu ploténky způsobují bolest. Při vyšetření zobrazovacími metodami se obvykle používá rentgenového snímku a případně počítačové tomografie (CT) nebo magnetické rezonance (MR).

 Jak se výhřez ploténky léčí?

Léčba výhřezu obvykle zahrnuje tlumení bolesti léky, obstřiky a fyzioterapii. Ve fyzioterapii pak dále využíváme pro snížení bolesti fyzikální léčbu (nejčastěji elektroléčbu) a cílené cvičení na základě vyšetření pacienta. Někdy je možné, i nutné, řešit výhřez ploténky chirurgickým zákrokem, po kterém by měla následovat fyzioterapie, aby se zabránilo opakování výhřezu.

 

Informace uvedené v tomto článku nejsou a nemohou sloužit jako náhrada konzultace s fyzioterapeutem nebo lékařem. Prosím, nepoužívejte tento článek ke stanovení Vašeho zdravotního stavu a jako návod pro léčbu Vašich obtíží. Ve všech případech týkajících se Vašeho zdraví se poraďte se svým fyzioterapeutem nebo lékařem. Naše zařízení nabízí konzultace v trvání 15 – 20 minut zdarma, neváhejte a objednejte se.

 

Objednejte se

Vaše jméno (vyžadováno)

Váš email (vyžadováno)

Prostor pro vaši zprávu

Odpovězte prosím na kontrolní otázku
Jaká je slovní odpověď na příklad 3+5= 

 

Původním autorem obrázku je uživatel wikipedie debivort, obrázek je vydáván pod licencí CC s podmínkami attributoin a share alike.

 

 

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 Both comments and pings are currently closed.