Působení éterických olejů
Přestože éterické oleje nejsou testovány jako léčiva, a to, jak působí, nebylo ještě zcela jednoznačně prokázáno, mají své místo při používání v rámci celostní a alternativní medicíny. Tento způsob použití se nazývá aromaterapie – léčba vůní. Uvádí se, že esenciální oleje mají své konkrétní účinky, například uvolňují svaly, usnadňují dýchání při rýmě, nebo působí antisepticky.
Vůni éterických olejů vnímáme pomocí čichových receptorů, které vysílají signály do mozku, konkrétně do „sídla emocí“. Není tedy divu, že příjemná vůně nám dokáže zvednout náladu. Molekuly éterických olejů také, například při masáži nebo koupeli, pronikají přímo do krevního oběhu.
Aromaterapie
Aromaterapii využívaly již starověké národy, Egypťané, Řekové nebo Římané, obvykle v podobě vykuřovacích směsí, použití vonných olejů zkoumal například Hippokrates. Teprve v 19. století se přistoupilo k významnějším výzkumům v oblasti působení éterických olejů, převážně na popud francouzského chemika René-Maurice Gattefossé, který si popálenou ruku omylem ochladil v levandulovém éterickém oleji a zjistil, že se popálená ruka překvapivě dobře hojí. V 70. a 80. letech se aromaterapie stala nedílnou součástí alternativní a holistické medicíny.
Éterické oleje se v aromaterapii využívají pro svoje schopnosti ovlivňovat tělesné pochody a náš psychický stav (včetně emocí). Mnoho silic se používalo v lidovém léčitelství a i dnes používáme například eukalyptus pro jeho schopnost uvolnit ucpaný nos při rýmě.
Aromaterapie, odvětví alternativní medicíny, tradičně používá éterické oleje ve formě koupelí (přísady do koupele), inhalací (aromalampa), obkladů (při bolestech svalů) a masáží. O aromamasážích se více dozvíte v našem článku.