fyzioterapie, rehabilitace Praha 3
Header

Kinesiotaping

Listopad 4th, 2013 | Posted by Eva Prokůpková in Články | O fyzioterapii

Co je kinesiotaping?

Kinesiotaping je léčebná metoda působící na principu mírného tahu na pokožku klienta a přes tzv. neurofyziologické mechanismy;

taping 150x150

K-activ taping u účastníka kurzu windsurfingu

nalepený kinesiotape podráždí pokožku, ta vyšle impulzy do míchy a mozku (centrálního nervového systému) a ten reaguje úpravou pohybového chování. Účinek se vyvolává pružnou samolepicí páskou, obvykle vyrobenou z bavlny. Protože páska je pružná, nijak neomezuje klienta v běžných denních činnostech, ani při sportu. S touto metodou se můžete setkat i pod jinými názvy jako je: medical taping, funkční taping, tejping, kineziotaping apod.

Existuje i zdánlivě podobná metoda, sportovní taping. Ten se od kinesiotapingu liší vlastnostmi používaných tapů (tejpů). Sportovní taping se provádí pomocí pevných, nepružných, samolepících pásek, které místo, na které jsou aplikovány zpevňují a znehybňují. Lze je využít pro dočasné znehybnění poraněného místa (např. v průběhu sportovního utkání).

Jaké jsou účinky kinesiotapingu?

Kinesiotaping pomáhá snižovat bolest, zmírňuje otok (po sportovních zraněních, ale i po operacích), pomáhá vstřebávání modřin (hematomů). Lze jej využít i pro zlepšení vlastností jizev. Aplikací kinesiotapu vyrovnáváme nerovnoměrné svalové napětí a zlepšujeme tak pohybovou funkci (v běžných denních činnostech i ve sportu), dochází také ke zlepšení koordinace svalů.

Kdy kinesiotaping může pomoci?

Možností, kdy kinesiotaping pomáhá je mnoho, např. při:

 • bolestech zad, krční páteře a hlavy (včetně tzv. whiplash syndromu)
 • bolestech ramen, zápěstí (syndrom karpálního tunelu), loktů, Achillovy šlachy
 • bolestech při patní ostruze (calcar calcanei)
 • poúrazových stavech (rychlejší hojení)
 • menstruačních bolestech
 • nestabilitě kolen a kotníků

  kinesiotape jizva 150x150

  K-active taping jizvy

 • tenisovém a golfovém (oštěpařském) lokti
 • otocích (po úrazech, po operacích)
 • pupeční kýle (novorozenci)
 • obrně lícního nervu (paréza n. facialis)
 • vbočeném palci (hallux valgus)
 • plochých nohách
 • pro zlepšení vlastností jizev

Jaké jsou výhody kinesiotapingu?

Hlavní výhodou je prodloužení a umocnění efektu fyzioterapie, pásku je možné na kůži ponechat obvykle tři dny po aplikaci. Po tuto dobu Vám páska pomáhá s léčením, jde tedy o 24 hodinovou terapii. S páskou se můžete nejen bez obav sprchovat, ale můžete si jít i zaplavat.

Kdy není vhodné kinesiotaping používat?

Pokud jsou v místě aplikace křečové žíly, je porušena kůže (poranění, vyrážky, ekzémy) a pokud se aktuálně léčíte s onkologickým onemocněním. Před aplikací kinesiotapu není vhodné pokožku ošetřovat krémy a mastmi, které snižují účinnost lepidla.

Jaké jsou možnosti a cena aplikace?

U nás používáme moderní aplikaci kinesiotapingu, tzv. K-active taping. Tato metoda se na rozdíl od klasického kinesiotapingu nezaměřuje pouze na bolestivé místo, ale na pacienta celkově. Snaží se odstranit příčiny problému a ty mohou ležet jinde, než v místě bolesti. Může se tedy stát, že přijdete s bolavým ramenem a my Vám zatejpujeme břišní svaly, prostě proto, že příčina nebo jedna z příčin Vaší bolesti leží právě tam.Ceny se v různých zařízeních liší, můžete se setkat s cenou za centimetr tapu, nebo s cenou za konkrétní aplikaci. V našem zařízení je kinesiotaping součástí naší hodinové (i půlhodinové) sazby, za jeho aplikaci tedy nic navíc neplatíte.

Máte obtíže? Chcete zjisti, jak Vám můžeme pomoci? Objednejte se, nabízíme konzultace v délce 10 – 20 minut zdarma:<

Objednejte se

Vaše jméno (vyžadováno)

Váš email (vyžadováno)

Prostor pro vaši zprávu

Odpovězte prosím na kontrolní otázku
Jaká je slovní odpověď na příklad 3+5= 

 

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 Both comments and pings are currently closed.