fyzioterapie, rehabilitace Praha 3
Header

Plantografie

Listopad 30th, 2014 | Posted by Eva Prokůpková in O fyzioterapii | Služby

Je vědecká metoda zabývající se vyšetřením plosek nohou, konkrétně se jedná o rozložení tlaku na plosce nohy a o celkové postavení plosky nohy jako je plochonoží a to jak příčné tak podélné.

Umožňuje také zkoumat předozadní rozložení tlaku nohy. Některé systémy umějí zjišťovat i takzvané COP (center of pressure) neboli průmět těžiště těla do podložky.

Výstupy z této metody se používají k analýze dolní končetiny a plosky nohy: k ověření plochonoží, zjištění zatížení plosky a změn tohoto zatížení v čase, sledování a měření postavení kotníků – jejich valgozity a varozity (při valgozitě padají kotníky dovnitř, při varozitě ven), zjištění rozložení váhy a místa průmětu těžiště.

Na vyšetření tohoto typu můžeme použít nejrůznější metody. Například vytlačení otisku chodidla do paměťové pěny nebo vyšetření podografem (po stoupnutí na desku podografu je získán na papír otisk nohy), pohled na chodilo přes skleněnou desku (tzv. podoskop) nebo vyšetření pomocí tlakové plošiny. Ne všechny tyto metody jsou stejně přesné a pouze tlaková plošina v kombinaci s kamerou dovoluje vyšetření všech výše uvedených parametrů.

Vyšetření na tlakové plošině je z výše jmenovaných vyšetření nejpřesnější. Pomocí tlakové plošiny je měřeno rozložení tlaku pod ploskou. Plantografická deska je tvořena obvykle několika vrstvami: spodní ochrannou vrstvou, vrstvou s hustými tlakovými senzory a horní ochrannou a krycí vrstvou, která musí být pevná a pružná zároveň.

Vyšetření samotné je velmi jednoduché. Klient se postaví na plantografickou plošinu, která nasnímá tlak na podložce a převede jej do PC k vyhodnocení. Systémy, které mají k dispozici kameru, umožňují zachytit postavení kotníků a kolen. Terapeut pak vše vyhodnotí ve speciálním softwaru a klientovi osvětlí zjištěné poznatky. Na základě tohoto vyšetření lze doporučit vhodné cvičení, nebo pomoci s výběrem bot.

nohy 298x300

Záznam z footcheckeru

V našem zařízení používáme kvalitní přístroj FootChecker od společnosti GHiWell. Tento přístroj umožňuje jak statické a dynamické měření rozložení tlaků na ploskách nohy, tak snímek postavení a následné vyhodnocení postavení kotníků a kolen. Software také umožňuje snadné porovnání dvou měření, lze tedy snadno zjistit změny, kterých bylo dosaženo doporučeným cvičením.

Nově nabízíme vyšetření na přístroji FootChecker a návaznou konzultaci za 350 Kč. Vyšetření s konzultací trvá celkem 30 minut. Využijte naši akční nabídku a objednejte se na vyšetření ještě dnes.

Objednejte se

Vaše jméno (vyžadováno)

Váš email (vyžadováno)

Prostor pro vaši zprávu

Odpovězte prosím na kontrolní otázku
Jaká je slovní odpověď na příklad 3+5= 

 

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 Both comments and pings are currently closed.