fyzioterapie, rehabilitace Praha 3
Header

Stavba a funkce ruky

Srpen 17th, 2014 | Posted by Eva Prokůpková in O rukách

klenba ruky 212x300

Klenba ruky

Dnes začneme nový seriál. Dozvíte se v něm, jak vypadají kosti a klouby horní končetiny (rameno, loket, zápěstí a klouby ruky). Řekneme si také jaká je jejich funkce a povíme si o nejčastějších onemocněních, která horní končetiny postihují. V dnešním díle se budeme zabývat funkcí a stavbou ruky a zápěstí.

Stavba ruky a zápěstí

Ruku můžeme rozdělit do tří oddílů, na prsty, záprstní oblast a zápěstí. V ruce a zápěstí je dohromady 27 kostí: 14 článků prstů (palec má jen dva), 5 záprstních kostí a 8 kostí zápěstních. Z funkčního hlediska k těmto kostem řadíme také 2 kosti předloktí (vřetenní a loketní). Tyto kosti spojuje dohromady 28 kloubů, včetně skloubení mezi vřetenní kostí a zápěstními kostmi.

 Klenba ruky

Klenba ruky má 4 oblouky (viz obrázek 2). Dva oblouky jsou příčné (na obrázku zeleně), jeden podélný (na obrázku tmavě červený) a jeden oblouk diagonální, od palce k malíku (světle červený). Klenba ruky je významná při opěrné funkci končetiny – u dítěte je to při lezení po čtyřech, u dospělých obvykle při sportovních aktivitách (jóga, posilování).

 Funkce ruky

Ruka má čtyři funkce: manipulační, smyslovou, komunikační a opěrnou. Do manipulační funkce řadíme úchop předmětu a jeho puštění, a jemnou motoriku (psaní, navlékání korálků). Hmat patří mezi hlavní smyslové funkce ruky, můžeme sem zařadit také stereognostickou funkci, tj. schopnost poznat předmět po hmatu (např. hledání klíčů v tašce). Ruka nám pomáhá komunikovat s okolím, ať je to pomocí gest nebo při navázání sociálního kontaktu (podání ruky, poplácání po rameni). Poslední funkcí ruky je funkce opěrná, která byla zmíně výše.

 Pohyby ruky a zápěstí

Ruka a zápěstí provádějí velké množství pohybů, patří mezi ně: pokrčení a natažení prstů; roztažení a přitažení prstů, opozice palce (pohyb palce směrem k malíku), opozice malíku (pohyb malíku směrem k palci), ulnární dukce (pohyb v zápěstí za malíkem) a radiální dukce (pohyb v zápěstí za palcem) ; dorzální flexe (ohnutí zápěstí směrem za hřbetem ruky) a palmární flexe(ohnutí zápěstí směrem za dlaní) flexe a kroužení zápěstím (na tomto pohybu se podílí i předloktí).

 

Informace uvedené v tomto článku nejsou a nemohou sloužit jako náhrada konzultace s fyzioterapeutem nebo lékařem. Prosíme, nepoužívejte tento článek ke stanovení Vašeho zdravotního stavu a jako návod pro léčbu Vašich obtíží. Ve všech případech týkajících se Vašeho zdraví se poraďte se svým fyzioterapeutem nebo lékařem. Naše zařízení nabízí konzultace v trvání 10 – 20 minut ZDARMA, neváhejte a objednejte se.

Vaše jméno (vyžadováno)

Váš email (vyžadováno)

Prostor pro vaši zprávu

Odpovězte prosím na kontrolní otázku
Jaká je slovní odpověď na příklad 3+5= 

 

Podrobnosti licence CC-BY-SA 3.0, pod kterou je vydán obrázek Hand Arches.

 

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 Both comments and pings are currently closed.