fyzioterapie, rehabilitace Praha 3
Header

Scheuermannova nemoc

Leden 23rd, 2014 | Posted by Eva Prokůpková in O páteři

V dnešním díle seriálu o páteři si budeme povídat o Scheuermannově nemoci.

 Co je Scheuermannova nemoc?

Jde o onemocnění páteře, které vzniká v období dospívání, objevuje se častěji u chlapců. Celkem postihuje přibližně 10% populace. Příčina tohoto onemocnění v současné době není známá. Obvykle se objevuje v dolní hrudní páteři, málo v horní části hrudní páteře nebo v bederní páteři.

 Jak se projevuje?

zada normalni 93x300

Běžné držení těla

zada scheuermann 96x300

Scheuermannova nemoc – “vyhrbená záda”

Projevuje se hlavně vyhrbením (kyfózou) v oblasti hrudní páteře a zároveň neschopností toto vyhrbení narovnat, nemocný má kulatá záda“.

V oblasti hrudní páteře je snížená pohyblivost, nejvíce je omezen záklon hrudní páteře. Celý trup bývá mírně nakloněn dopředu, vsedě někdy dochází k rychlé únavě a bolestem zad. Ty se objevují přibližně u 20% pacientů. Na rentgenu se onemocnění projevuje změnami na obratlech (klínovitý obratel) a meziobratlových ploténkách, zvláště v hrudní páteři. Bolesti se mohou objevit po prodělané Scheuermannově nemoci také v pozdějším věku.

V období bolestí a zhoršování nemoci je zapotřebí se vyhnout větší fyzické zátěži (např. vrcholového sportu). Pokud nedochází ke zhoršování, není zapotřebí fyzickou aktivitu omezovat.

Tato nemoc s sebou může přinášet, kromě vzhledových obtíží také obtíže dechové, výrazné omezení pohybové a v pozdějším věku také bolesti zad.

 Jak probíhá léčba?

V léčbě se využívá cílené cvičení, u těžších forem se někdy využívají i korzety. Je důležité pomocí cvičení udržet dostatečnou hybnost v hrudní páteři, zvláště rotační pohyby a záklon. Nemocný by se měl vyvarovat častého sezení s vyhrbenou hrudní páteří, nácvik správného sedu je tak také nedílnou součástí terapie. Přestože prodělaná Scheuermannova nemoc často znamená nevratné změny na páteři, lze rehabilitací zmírnit její dopady a to jak v průběhu nemoci, tak v dospělosti.

 

Informace uvedené v tomto článku nejsou a nemohou sloužit jako náhrada konzultace s fyzioterapeutem nebo lékařem. Prosím, nepoužívejte tento článek ke stanovení Vašeho zdravotního stavu a jako návod pro léčbu Vašich obtíží. Ve všech případech týkajících se Vašeho zdraví se poraďte se svým fyzioterapeutem nebo lékařem. Naše zařízení nabízí konzultace v trvání 15 – 20 minut zdarma, neváhejte a objednejte se.

Objednejte se

Vaše jméno (vyžadováno)

Váš email (vyžadováno)

Prostor pro vaši zprávu

Odpovězte prosím na kontrolní otázku
Jaká je slovní odpověď na příklad 3+5= 

 

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 Both comments and pings are currently closed.