fyzioterapie, rehabilitace Praha 3
Header

Vadné držení těla

Březen 11th, 2014 | Posted by Eva Prokůpková in O páteři

V dnešním díle seriálu o páteři si budeme povídat o vadném držení těla, častém problému dětí i dospělých. Abychom si mohli povídat o vadném držení těla, je nejdříve důležité vědět, jak vypadá správné držení těla.

 Správné držení těla

zada normalni 93x300

Správné držení těla

Při správném držení těla  je vyvážený tah svalů, svaly nejsou ani přetěžované ani ochablé. Linie brady je horizontálně postavená, hlava je držena rovně, není ani předkloněná ani zakloněná. Ramena jsou v linii hrudníku (tzn. nejsou tažena ani vpřed, ale nejsou ani držena vzad jako u stoje v pozoru) a jsou v jedné rovině s pánví (trup není nijak natočen). Lopatky nevystupují z obrysů hrudníku. Páteř má zachované, ale nikoli přehnaně zvýrazněné, přirozené křivky . Břicho není zatažené, ale není ani výrazně vystouplé oproti zbývajícím částem těla.

 Vadné držení těla

Při vadném držení těla je narušen systémů svalů, vazů a kloubů, které udržují páteř a celé tělo ve správném postavení. K této poruše dochází nevyrovnaným tahem svalů, přetěžováním některých svalových skupin (např. dlouhodobým sezením ve škole a u počítače), ale vadné držení těla může být způsobeno také psychikou (např. stres, únava nebo deprese).

 Stanovení diagnózy

Vadné držení těla se nejčastěji zjišťuje a stanovuje při vyšetření pohledem. Člověk s vadným držením těla má obvykle předsunuté držení hlavy, ramena směřují vpřed a k sobě (zdá se, že hrudník zapadá), záda v oblasti hrudníku jsou vyhrbená a lopatky vystupují. V oblasti beder jsou záda naopak výrazněji prohnutá. Břicho je povolené, ochablé a vystupuje vpřed. Podobně i hýždě jsou výrazněji vystouplé. Typů vadného držení může být více, viz obrázky.vdt1 107x300vdt2 104x300

Vadné držení těla bychom neměli zanedbávat. Vadné držení těla je často prvním varovným příznakem, na jehož podkladu se může vyvinout skolióza nebo Scheurmannova nemoc u dětí. Často je  doprovázeno bolestmi zad, hlavy, pohybovým neklidem a nesoustředěností. U dospělých pak kromě bolestí zad a hlavy může vést až k výhřezu ploténky.

Léčba vadného držení těla

Hlavní složkou léčby je cílené rehabilitační cvičení, nedílnou součástí léčby je také úprava režimu. Je vhodné zařadit všestranné pohybové aktivity, jako je cyklistika, plavání, běh apod. Je také vhodné omezit, zvláště u dětí, dobu strávenou u počítače.

Kromě pohybové aktivity a rehabilitačního cvičení je součástí léčby také úprava pracovního místa a také nácvik správného sedu.

Informace uvedené v tomto článku nejsou a nemohou sloužit jako náhrada konzultace s fyzioterapeutem nebo lékařem. Prosíme, nepoužívejte tento článek ke stanovení Vašeho zdravotního stavu a jako návod pro léčbu Vašich obtíží. Ve všech případech týkajících se Vašeho zdraví se poraďte se svým fyzioterapeutem nebo lékařem. Naše zařízení nabízí konzultace v trvání 10 – 20 minut ZDARMA, neváhejte a objednejte se.

Objednejte se

Vaše jméno (vyžadováno)

Váš email (vyžadováno)

Prostor pro vaši zprávu

Odpovězte prosím na kontrolní otázku
Jaká je slovní odpověď na příklad 3+5= 

 

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 Both comments and pings are currently closed.